Emigranci

Produkcje teatralne

EMIGRANCI
Spektakl Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w WarszawieOBSADA: 
XX - Piotr Cyrwus
AA - Szymon Kuśmider

Reżyseria: Piotr Cyrwus
Współpraca artystyczna – Andrzej Seweryn
Scenografia: Jan Kozikowski
Reżyseria światła: Mirosław Poznański

18 marca 2016, godz. 19:07; Teatr EkoStudio, Opole, ul. Armii Krajowej 4.
Bilety do nabycia T. 077 453 94 36 lub w kasie teatru.

Tytułowi emigranci, intelektualista AA i przeciętny zjadacz chleba XX, wynajmują wspólnie skromne mieszkanie w bliżej nieokreślonym kraju. Być może żyją na obczyźnie, a może nie musieli nigdzie wyjeżdżać, by czuć się obco… Połączeni przez przypadek – dążący do niezależności, a jednak skazani na wspólne bytowanie – prowadzą ze sobą i przeciwko sobie okrutną grę pozorów.
Sztuka Sławomira Mrożka dotyka problemu naszej tożsamości. Emigracja od kilku stuleci wpisana jest w historię naszego kraju – również tę najnowszą. Po 25 latach zmieniły się powody i formy emigracji. Znanym rozterkom towarzyszą nowe pytania. Co oznacza dla nas patriotyzm? Jaką wartość ma tradycja i odrębność kulturowa? Czy przestajemy „być”, a chcemy już tylko „mieć”? Czy potrafimy czerpać z doświadczeń historycznych? Czy coś zmieniło się w hierarchii naszych wartości?

RECENZJE:
Dzięki przenikliwej reżyserii i świetnemu aktorstwu Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra, Emigranci Sławomira Mrożka, czterdzieści lat po premierze, objawiają piorunującą moc. (…) Powstało przedstawienie, na którym można uczyć się uważnej lektury dramatu. Cyrwus pozbawia sztukę kontekstu lat 70., przenosi ją poza konkretny czas. Mimo to da się czytać wielki tekst Mrożka i najbardziej współcześnie – jako komentarz do bieżącej polskiej i wschodniej emigracji. Już nie ucieczki do wolności, a do marzenia o lepszym życiu, które staje się gorzką złudą.

/Jacek Wakar. Dziennik.Gazeta prawna./

Piotr Cyrwus (…) przywrócił scenie jeden z najważniejszych powojennych polskich tekstów dramatycznych. Bez reżyserskich fioritur i inscenizatorskich hopsztosów pokazal, że wygnane niemal z naszych scen psychologiczne aktorstwo, po postdramatycznych głupstwach, jest czymś nasłychanie odświeżającym. (…)

/Tomasz Mościcki, www.teatralny.pl/


Link do wywiadu z aktorami w Polskim Radio


Link do Teatr Polski im. Arnolda Szymana w Warszawie
DataMiejsce
18 marca 2016Ekostudio w Opolu
Repertuar spektakli
Ostatnia aktualizacja: 26 października 2021r.